Konya
+C

 

Yükleniyor...


Türkiye Belediyeler Birliği Belediye Akademisi bünyesinde gerçekleşen hizmet içi eğitim programı kapsamında 16-17 Ekim tarihlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinden zabıta personelleri bir araya geldi.
 
Programının açılışında söz alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Abdurrahman Karabudak konuşmasına Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkürlerini sunarak başladı. Karabudak Türkiye’nin yeni geçiş süreçlerinden geçtiğini ve bu geçiş süreçlerinin en güzelinin de eğitime ağırlık vererek personeline yaptığı çalışmaların standartlarını A kalite boyutuna getirmesi olduğunu belirtti. Bu noktada Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Karabudak Ankara Zabıta Koordinasyon Kurulunu kurduklarını ve zabıta personelinin eğitimleri açısından gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Eğitimin ne derece önem taşıdığını ve zabıta olarak ne kadar eğitimli ve verimli bir şekilde sahada olunursa Türkiye’nin yönetim merkezi olan Ankara’nın da o kadar iyi bir noktada olacağı kanaatinde olduğunu ifade eden Karabudak Türkiye Belediyeler Birliği’ne eğitimlerin kaliteli olması adına verdiği desteklerden ötürü tekrar teşekkürlerini sundu.
 
Bu eğitim programında özellikle öfke kontrolü ve iletişime ağırlık verildiğini sözlerine ekleyen Karabudak, zabıtanın bilgili olmasının sahadaki insanların zabıtayı doğru anlaması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Son zamanlarda halkın gözündeki algı yönetimini farklı boyuta getirmeyi başardıklarını ifade eden Karabudak; “Farkındalığı fark ettirdiğimiz zaman halkımız bizi yanlış anlamayacaklardır. Biz aslında ahilik kültürünü hisseden ve ahi olan her esnafın yanındayız. Zora düşen her vatandaşımızın tüketici hakları bilinçlendirme boyutunda yanlarındayız” dedi. Bunun ancak doğru ve bilinçli bir yapılanma ile gerçekleştirilebileceğinin altını çizen Karabudak, Ankara Zabıta Koordinasyon Kurulunu kurarak bu yapılanmanın heyecanını, ve zabıta personelinin daha doğru ve düzgün olabilmesi adına neler yapılabileceğini gösterdiklerini belirtti.
 
“Zabıta Hayali Kahraman Değil”
Sözlerine Zabıtanın gerçek kahramanlar olduğunu ifade ederek devam eden Karabudak; “Bir senaristin yazdığı yazıları canlandıran hayali kahramanlar vardır. Mesela Kemal Sunal ya da Şener Şen gibi. Onların işi senaryodaki hayali kahramana can vermektir. Ama zabıta öyle değil. Bizler gerçeği oynayan gerçek kahramanlarız. İnandığımız mesleğin daha doğru, daha kaliteli olması adına da hayali kahramanlarda ki zabıta değil gerçek zabıta olmaya talibiz ve olmak zorundayız” dedi. 
 
Farklı fikir ve görüşlerin önemli olmadığını belirten Karabudak, önemli olanın mevzuat, kanun ve devletin verdiği mekanizmadaki yetki olduğunu, zabıtanın asıl amacının ise hizmetlerini en iyi şekilde ifade edebilmek ve ifade ettiği konuda da vatandaşın memnuniyetini ön plana çıkarabilmek olduğunu söyledi. Katılım sağlayan tüm zabıta personeline teşekkürlerini sunan Karabudak, iki günlük eğitimin gerek motivasyon gerekse eğitim olarak en iyi şekilde geçmesini temenni ederek kürsüden ayrıldı.
 
Zabıta teşkilatının geliştirilmesi ve sorunlarının tartışılması amacıyla düzenlenen eğitim programında 2 gün süre ile zabıta personeline alanında uzman eğitmenler eşliğinde “iletişim ve halkla ilişkiler” ile “öfke kontrolü ve stres yönetimi” konularında eğitim verilmesi planlanıyor. Bu eğitimler ile zabıta personelinin iletişim sürecini etkin bir şekilde kullanması ve bu etkinliği arttırabilmek için gerekli olan unsurlara değinilmesi, ayrıca zabıta personelinin alanda yaşadığı sıkıntılar karşısında öfke kontrolünü sağlaması ve bu süreçte ortaya çıkan stresle başa çıkma yöntemlerinden bahsedilmesi amaçlanıyor. 

 

Genel Değerlendirme (0)

0 5 üzerinden

Lütfen Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yaz

0
Yorumlarınız yönetici tarafından onaylanacaktır.
Kabül Ediyorum.
    • Hiçbir Yorum Bulunamadı